GRACE art students win big at the 2020 Raleigh GFWC Arts Festival

GRACE art students win big at the 2020 Raleigh GFWC Arts Festival

Congratulations GRACE art students! We had 46 GRACE artworks, photographs, and graphic designs from middle school and high school students place in the 2020 Raleigh GFWC Arts Festival. The Arts Festival is billed as the largest Arts recognition program for young people in North Carolina and is in its 50th year.

All 1st and 2nd place winning entries of each category will advance to the District VI Arts Festival that will be held on Saturday, February 15th, as a private juried event at First Baptist Church in downtown Raleigh.  District first place winners will advance to the GFWC-NC State Arts Festival which will be held March 14th in Mebane, NC. 

We are so proud of each and every one of our GRACE artists!  Please join us in congratulating them.

THE ARTISTS

Max Tomlinson – 1st middle school digitally enhanced photography

Giselle Nico – 1st middle school computer graphics

Elle Robinson – 1st middle school ceramics

Mina Li – 1st middle school creative stitchery

Heidi Rogers – 1st middle school jewelry

Lena Giuggio – 1st middle school pastel drawing

Emma Donovan – 1st middle school watercolors

Caroline Wingerd – 1st high school metal craft

Jacob Taylor – 1st high school papercraft

Michelle Hudson – 1st high school creative stitchery

Lee Robinson – 1st high school dye craft

Rebecca Sharda – 1st high school jewelry

Lily Rutledge – 1st high school glass craft

Melanie Carlson – 1st high school pastel drawing

Kathryn Robinson – 1st high school black & white photography

Kathryn Robinson– 1st high school color photography

Zoe Meeson – 2nd middle school ceramics

Emma Donovan – 2nd middle school creative stitchery

Lena Giuggio – 2nd middle school jewelry

Jessica Fassino – 2nd middle school pastel drawing

Asha Mathew Powers – 2nd middle school watercolors

Sage Collier – 2nd middle school pen & ink drawing

Lauren Cabaniss – 2nd high school papercraft

Stella Giuggio – 2nd high school decorative painting

Sophia Ciancarelli – 2nd high school dye craft

Caroline Wingerd – 2nd high school glass craft

Sophia Ciancarelli – 2nd high school pastel drawing

Stella Giuggio – 2nd high school sculpture

Rebecca Sharda – 2nd high school pen & ink drawing

Ire Debayo-Doherty – 2nd high school black & white photography

Jonathan Till – 2nd high school digitally enhanced photography

Madison Russell – 2nd high school computer graphics

Ellie McDowell – 3rd middle school color photography

Ben Anderson – 3rd middle school computer graphics

Lauren Wingerd – 3rd middle school ceramics

Sally Perez– 3rd middle school creative stitchery

Gabrielle Morris– 3rd middle school jewelry

Isaac Poprocki– 3rd middle school pastel drawing

Avrie Lanning– 3rd middle school pen & ink drawing

Elle Robinson– 3rd middle school graphite pencil drawing

Kasey Gower – 3rd high school wood craft

Nathaniel Grieci – 3rd high school decorative painting

Jacob Taylor – 3rd high school nature craft

Sophia DeBruhl – 3rd high school jewelry

Hannah Swecker – 3rd high school glass craft

Caroline Wingerd – 3rd high school pastel drawing