Posts in Fine Arts

Art Contest

The Joey O’ Bocce Classic for Cystic Fibrosis is now accepting entries for their t-shirt design contest. Last year we had more than 35 entries from GRACE and one of our 7th graders, Everett Quinto, won.  His t-shirt design was printed on the t-shirts for the event. He and his family were honored at both the pairings night and the event, received free t-shirts, dinner and lunch, and played as a team at the tournament. (value of greater than $400). 

So get out your markers or colored pencils and start creating! Design entries should be submitted in color on white tabloid/ ledger sized paper (11″ x 17″) to Merrily Boyd (lower campus) or Elizabeth Walters (upper campus) by Friday, February 1st. The winning entry will be notified by email and posted online at Twitter, Facebook, Instagram, and the Joey O’ Bocce website.

The Joey O’ Bocce Classic Tournament is a local fundraising event that raises money and awareness for Cystic Fibrosis. Cystic Fibrosis is a progressive genetic disease that affects the lungs and the ability to breathe.  Every year, teams compete in a Bocce Tournament and last year, the event raised over $25,000 for Cystic Fibrosis research and medical expenses. This year, the event will be on April 28th, 2019.

Auditions for Women and War

This year’s fall play is Women and War written by Jack Hilton Cunningham and will be performed at GRACE on October 13, 2018.

Play Synopsis

Through correspondence and monologues, in the style of reader’s theater, Women and War is a collection of fictional stories based on historical fact, told by generations of Americans impacted by conflict from The Great War to the War in Afghanistan. From housewife to worker, young bride to nurse, mother to widow, and now, young woman to soldier, these are tales of sacrifice, love, determination and hope told by those who bravely persevere on the home front and on the battlefield. (taken from Samuel French Inc.) 

Auditions

Auditions will be held on August 13, 2018 from 3:30-5:30 in the Upper Campus Chapel. Students in grades 6-12 wishing to audition will need to prepare a short dramatic monologue. All auditioning students will be asked to stay the full length of the audition to participate in cold readings. Depending on the number of students interested, the show may be divided into two companies.  

Cast Requirements & Expectations

All students who are cast in the play are required to attend all tech rehearsals, performances and strike beginning on October 8-15th, 2018.At the time of the audition students must have a copy of their availability and must have no conflicts for October 8th-15th. 

 

 

The Memory Project

Students in the High School 2D Art class have been creating portraits for orphans in Mexico, through the charity organization, The Memory Project.  https://memoryproject.org/

 

Student Artwork on Display

Congratulations to the following GRACE students whose artwork is currently on display at Crabtree Valley Mall. Please stop by the mall anytime between now and May 8th to see the beautiful GRACE student art. The display is located downstairs near the H & M entrance.  

  • Lela Arruza
  • Kiara Azamar
  • David Bandy
  • Hannah Billings
  • Audrey Bradley
  • John Thomas Brady
  • Declan Collier
  • Abby Corona
  • Hayden DeCicco
  • Lea Deguzman
  • Kendall Dewey
  • Liz Ditcheos
  • Claire Donovan
  • Kelsey Drake
  • Juliana Escuti
  • Miren Escuti
  • Hannah Fetterolf
  • Mary German
  • Lena Giuggio
  • Brianna Gower
  • Chloe Gower
  • Calise Graham
  • Elizabeth Grieci
  • Abby Hairr
  • Gia Hamilton
  • Kaden Haslam
  • Morgan Haugley
  • Reed Heath
  • Jake Hess
  • Mason Hess
  • Caitlin Hewitt
  • Jessica Hoyle
  • Ava Jenkins
  • Jackie Jenkins
  • Mason Jones
  • Emily Kelly
  • Lorelei Kemp
  • Olivia Kulinski
  • Avrie Lanning
  • Tanner Lawrence
  • Kate Lehmann
  • Rachael Litavecz
  • Sohani Mathew
  • Ellie McNair
  • Zoe Meeson
  • Ava Mendez
  • Cecilia Mendez
  • Giuliana Miller
  • Caleb Morrison
  • Lily Moss
  • Addy Neira
  • Giselle Nico
  • Anna Beth Null
  • Elijah Pagan
  • Olivia Payne
  • Sofia Pinzauti
  • Dani Porter
  • Eden Quirk
  • Tripp Raymer
  • Olivia Reites
  • Will Reites
  • Madison Rhoads
  • Piper Riggs
  • Ella Ritter
  • Lee Robinson
  • Madison Russell
  • Nathan Schwartzburg
  • Rebecca Sharda
  • Cecily Shibley
  • Will Shipman
  • Aubrey Smith
  • Finley Stewart 
  • Lucy Stokes
  • Claire Storum
  • Briana Taylor
  • Hannah Taylor
  • Sophie Taylor
  • Princess Ugochukwu
  • Will Walters
  • Caralyn Woodworth
  • Madie Zechman

State Art Winners 2018

Congratulations to the nine GRACE artists who placed in the GFWC State Art Competition.  This is the final GFWC Art Competition and includes the best artworks from the State of North Carolina.  All contestants in the State Competition had advanced by previously placing first or second in the Raleigh Competition and the District VI Competition.   What an accomplishment!

  • Lela Arruza – 1st place Paper Craft
  • Lela Arruza – 2nd place Nature Craft
  • Hannah Billings – 1st place Dye Craft
  • Erica Epperly – 2nd place Creative Stitchery
  • Rachael Litavecz – 1st place Creative Stitchery
  • Olivia Payne – 3rd place Wood Craft
  • Sofia Pinzauti – 2nd place Glass Craft
  • Sofia Pinzauti – 2nd place Metal Craft
  • Hannah Swecker – 1st place Beadwork

 
 
 
 
 

ACSI 2018 Festival Results

Congratulations to the many GRACE students who participated in the ACSI Festivals and Competitions on March 9, 2018.

Art

Superior

  • Arruza, Lela – Origami butterfly
  • Azamar, Kiara – Zentangles
  • Billings, Hannah – Scratch monkey
  • Brady, John Thomas – Monochromatic Winter Painting
  • Ditcheos, Liz – Silk resist shell
  • Gower, Chloe – Dream catcher paper quilling
  • Grinstead, Lexi – Photograph
  • Hoyle, Jessica – Self-portrait
  • Kelley, Morgan – Photograph
  • Morrison, Caleb – Clay head cookie jar
  • Pinzauti, Sofia – Skull drawing
  • Pittman, Avana – String Art
  • Rhoads, Madison – Pop art self-portrait
  • Robinson, Kathryn – Photograph
  • Russell, Madison – Scratch animal
  • Saenz, Samantha – Cubist self-portrait
  • Sharda, Rebecca – Photograph
  • Taylor, Sophie – “Walk Worthy” zentangle
  • Zechman, Madie – Zentangle self-portrait

Excellent

  • Bandy, David – Candy colored pencil drawing
  • Brooks, Kitty – “Falling for Foreshortening” drawing
  • Carlson, Melanie –Stormy Seas
  • Chase, Maddie – Photograph
  • Collier, Sage – Monochromatic Winter Painting
  • Deguzman, Lea – NC Wildlife Drawing
  • DiCicco, Drew – Monochromatic Winter Painting
  • Drake, Kelsey – Panda paper quilling
  • Fetterolf, Hannah – Clay mouse whistle
  • Fontaine, Taylor – String art
  • Graham, Calise – Impressionist Landscape
  • Hardy, Elise – “Stained Glass” Snow Globe
  • Hess, Mason – NC Wildlife Drawing
  • Jenkins, Jackie – NC Wildlife Drawing
  • Kamal, Anastasia – Impressionist Landscape
  • Lanning, Avry – “Falling for Foreshortening” drawing
  • Lehmann, Kate – NC Wildlife Drawing
  • Litavecz, Rachael – Pointillism Barney Fife
  • McNair, Ellie – Colored pencil strawberries
  • Mendez, Ava – Dinsaur Whistle
  • Null, Anna Beth – “Falling for Foreshortening” drawing
  • Nunnery, Presley – “Stained Glass” Snow Globe
  • Olive, Lydia – “Stained Glass” Snow Globe
  • Payne, Olivia – Cactus cookie jar
  • Plantan, Sloan – Impressionist Landscape
  • Porter, Danielle – Clay mouse bank
  • Riggs, Piper – Impressionist Landscape
  • Robinson, Elle – “Walk Worthy” zentangle
  • Rutledge, Lily – Clay lantern
  • Saenz, Christina – Silk resist umbrella
  • Smith, Jackson – “Stained Glass” Snow Globe
  • Smith, McLain – “Stained Glass” Snow Globe
  • Solomon, Lucas – “Walk Worthy” zentangle
  • Stewart, Zoe – String art
  • Storum, Claire – Gifaffe Silhouette
  • Swecker, Elijah – Photograph
  • Swecker, Hannah – Plaster mask
  • Taylor, Briana – “Walk Worthy” zentangle
  • Taylor, Sophie – Abstraction (from Blind Contour Drawing)
  • Tew, Addison – Monochromatic Winter Painting
  • Usher, Julia – “Stained Glass” Snow Globe
  • Walters, Patrick – “Stained Glass” Snow Globe
  • Walters, Will – String art
  • Williamson, Ashleigh – Candy colored pencil drawing
  • Wingerd, Caroline – Giraffe beads

Good

  • Bradshaw, Nathan – Impressionist Landscape
  • Church, Molly – Clay lantern
  • Guiggio, Lena – “Walk Worthy” zentangle
  • Jenkins, Ava – Monochromatic Winter Painting
  • Kulinski, Olivia – Rain paper quilling
  • McKinley, Kate – Monochromatic Winter Painting
  • Moore, Paige – Self-Portrait in Ornament
  • Moss, Lily – Impressionist Landscape
  • Neira, Addy – Monochromatic Winter Painting
  • Rice, Alex – Abstraction (from Blind Contour Drawing)
  • Smith, Dillon – NC Wildlife Drawing
  • Straight, Morgan – Self-Portrait in Ornament
  • Robinson, Elle – Abstraction (from Blind Contour Drawing)
  • Taylor, Briana – Abstraction (from Blind Contour Drawing)

Band

  • 6th Grade Band – Excellent
  • 7th/8th Grade Band – Excellent
  • High School Band – Excellent
  • High School Brass Ensemble – Excellent
  • Percussion Ensemble – Excellent

Creative Writing

Superior

Excellent

Math Olympics

  • Garrison Rose – 2nd place, 3rd Grade Computation
  • Colin Morris – 2nd place, 3rd Grade Reasoning
  • Julie Rakitine – 2nd place, 6th Grade Reasoning
  • Anna Garrett – 3rd place (TIE), 6th Grade Computation
  • Caralyn Woodworth – 4th place (TIE), 3rd Grade Computation
  • Aurora Harris – 4th place (TIE), 3rd Grade Computation
  • Noah Solomon – 4th place (TIE), 8th Grade Reasoning
  • Micah Solomon – 5th place, 3rd Grade Reasoning
  • Sage Collier – 5th place, 5th Grade Computation

 

Speech Meet

Superior

  • Grayson Farless (9th) – Extemporaneous Speaking
  • Joshua Murray (12th) – Impromptu Speaking (also gave speech at the awards ceremony)

Excellent

  • Vivian Jia (10th) – Original Oratory
  • Joshua Smith (9th) – Humorous Interpretation
  • Jonathan Cameron-Chileshe (10th) – Dramatic Interpretation

Vocal Ensemble

  • 6th Grade Vocal Ensemble—Superior
  • 7th/8th Grade Vocal Ensemble–Superior
  • High School Vocal Ensemble–Superior
     

 

Art Contest Winners February 2018

Twenty-six GRACE photography and visual art students placed in the February District VI GWFC Arts Festival and the eleven that received first place awards will advance to the state level competition.

High School Categories

Black & White Photography

  • Morgan Kelley — 1st Place

Color Photography

  • Grace Son — 2nd Place

Metal Crafts

  • Sofia Pinzauti – 1st Place

Wood Crafts

  • Olivia Payne – 1st Place
  • Lela Arruza – 2nd Place

Paper Crafts

  • Lela Arruza –1st Place

Decorative Painting

  • Madison Russell – 3rd Place

Nature Craft

  • Lela Arruza – 1st Place
  • Lela Arruza – 2nd Place

Creative Stitchery

  • Rachael Litavecz – 1st Place
  • Sofia Pinzauti – 2nd Place

Dye Craft

  • Hannah Billings – 1st Place
  • Anna Feagans – 2nd Place

Beadwork

  • Hannah Swecker – 1st Place
    Lela Arruza – 2nd Place

Glass Craft

  • Sofia Pinzauti – 1st Place
    Rachael Litavecz – 2nd Place

Painting

  • Madison Rhoads – 2nd Place

Middle School Categories

Ceramics

  • Melanie Carlson- 2nd Place
  • Ava Mendez – 3rd Place

Creative Stitchery

  • Erica Epperly – 1st Place
  • Bri Gower – 2nd Place

Colored Drawing

  • Melanie Carlson – 2nd Place

Pastel Drawing

  • Hannah Fetterolf – 3rd Place

GRACE Artists

Congratulations GRACE art students! We had 34 GRACE artworks place in the 2018 Raleigh GFWC Arts Festival. All 1st and 2nd place winning entries will advance to the District VI Arts Festival that will be held on Saturday, February 10th, as a private juried event.  District first place winners will advance to the GFWC-NC State Arts Festival. I am so proud of each and every one of the GRACE artists!  Please join me in congratulating them!

GFWC City Level Winners:

Decorative Painting

  • Russell, Madison – 1st place Decorative Painting
  • Saenz, Christina – 3rd place Decorative Painting

Metal Craft

  • Pinzauti, Sofia – 1st place Metal Craft

Ceramics

  • Mendez, Ava – 1st place Ceramics
  • Carlson, Melanie – 2nd place Ceramics
  • Marx, Cam – 3rd place Ceramics
  • Payne, Olivia – 3rd place Ceramics

Creative Stitchery

  • Litavecz, Rachael – 1st place Creative Stitchery
  • Gower, Bri – 1st place Creative Stitchery
  • Pinzauti, Sofia – 2nd place Creative Stitchery
  • Epperly, Erica – 2nd place Creative Stitchery
  • Fontaine, Taylor – 3rd place Creative Stitchery

Painting

  • Rhoads, Madison – 2nd place Painting

Wood Craft

  • Arruza, Lela – 1st place Wood Craft
  • Payne, Olivia – 2nd place Wood Craft
  • Gower, Chloe – 3rd place Wood Craft

Nature Craft

  • Arruza, Lela – 1st place Nature Craft
  • Arruza, Lela – 2nd place Nature Craft

Glass Art

  • Pinzauti, Sofia – 1st place Glass Art
  • Litavecz, Rachael – 2nd place Glass Art
  • Arruza, Lela – 3rd place Glass Art

Beadwork

  • Swecker, Hannah – 1st place Beadwork
  • Arruza, Lela – 2nd place Beadwork
  • Wingerd, Caroline – 3rd place Beadwork

Paper Craft

  • Arruza, Lela – 2nd place Paper Craft
  • Arruza, Lela – 3rd place Paper Craft

Dye Craft

  • Billings, Hannah – 1st place Dye Craft
  • Feagans, Anna – 2nd place Dye Craft
  • Litavecz, Rachael – 3rd Place Dye Craft

Colored Pencil Drawing

  • Carlson, Melanie – 2nd place Colored Pencil Drawing

Pastel Drawing

  • Fetterolf, Hannah – 1st place Pastel Drawing
  • Porter, Danielle – 2nd place Pastel Drawing
  • Walters, Will – 3rd place Pastel Drawing

Graphite Pencil Drawing

  • Robinson, Elle – 2nd place Graphite Pencil Drawing